Ādas izstrādājumu bojājumi

Pastāv dažādi ādas izstrādājumu bojājumu veidi. Āda var tikt saplēsta, sagriezta, sadedzināta, sadurta, kā arī iegūt saules radītus bojājumus vai saplaisāt. Tāpat nolietojoties tā kļūst cieta.


Zemāk attēlos redzami izplatītākie bojājumi,kas radušies ekspluatācijas laikā.

Nolietojuma pazīmes


Nolietojuma pazīmes ir ne tikai griezumi, plēsumi un saules radītie bojājumi. Āda ir ļoti izturīgs materiāls,kas tiek izmantots automašīnu interjerā un mēbeļu ražošanā, kā arī ādas izstrādājumi ir atzīti par kvalitatīviem un uzticamiem. Lielākā daļa ādas izstrādājumu tiek pakļauti mehāniskai iedarbībai, radot nolietojuma pazīmes - uz virsmas parādās skrāpējumi un krāsa noberžas.


Tipisks ādas nolietojums


Attēlā redzami nelieli bojājumi,bet pārsvarā šādus bojājumus var izlabot, veicot profesionālu remontu.

Nolietojuma pazīmes var būt dažādas, atkarībā no ādas krāsas un kvalitātes.

Ja āda ir augstākās kvalitātes,tad virsējais pigmenta slānis ar laiku noberžas, bet āda paliek neskarta. Ja āda nav kvalitatīva, tad saplaisā ādas krāsas slāņa apakšpuse, radot visas ādas bojājumu nestabilo ādas matiņu dēļ.


Tipisks kvalitatīvas ādas nolietojums


Zemākas kvalitātes ādas nolietojums


Tauku un sviedru traipi uz ādas


Sviedri, matu maisiņu tauku izdalījumi un tauki no cilvēku ādas nokļūst uz ādas izstrādājumiem. Tas notiek ilgtermiņā periodiski saskaroties. Šīs vielas oksidējas un bojā ādu. Tā zaudē savu struktūru un sadalās. Kā arī sviedru pH līmenis norāda uz negatīvo ietekmi uz ādu.

Šādi bojājumi visbiežāk rodas uz roku balstiem, stūrēm, mēbelēm. Regulāra ādas apkope un tīrīšana būtiski samazina bojājumu risku.


Tipiski bojājumi


Ādas izbalēšana


Daži ādas veidi ir jutīgi pret saules radītiem bojājumiem, it īpaši zamšs, nubuks, anilīna āda. Šī parādība reti sastopama izteikti pigmentētai ādai,jo lielākoties pigmenti ir noturīgāki pret izbalēšanu. Āda,ko izmanto automašīnās, parasti ir izteikti pigmentēta un reti izbalē.


Tipiska ādas izbalēšana


Ādas iekrāsošanās


Ļoti bieža parādība - ādas iekrāsošanās, saskaroties ar apģērbu vai citiem audumiem. Šis defekts vairāk pamanāms uz gaišas krāsas ādas. Pārsvarā āda tiek iekrāsota ar džinsa audumu un tumšas krāsas biksēm un virsdrēbēm. Šādus defektus nevar izlabot ar standarta tīrīšanas līdzekļiem. Lai izvairītos no šāda veida iekrāsošanās, ieteicams apstrādāt gaišu ādu ar aizsarglīdzekli, novēršot iekrāsošanos.Tipiski iekrāsojumi no džinsa un citiem audumiem


Lielāko daļu no attēlotajiem defektiem var izlabot,lai saprastu bojājumu apjomu un novērtētu atjaunošanas iespēju, meistaram pašam aplūkojot bojāto vietu. Ja Jums ir radušies jautājumi par ādas apkopi, tīrīšanu un remontu, sazinaties,lai saņemtu konsultāciju -


Tel: +371 29 165 299

info@autoestetika.lv


 

#lck #āda #ādas_bojājumi