top of page

AIZSARGPĀRKLĀJUMI

Pirms pieņemt galēju lēmumu par to, kāds Jūsu automašīnai varētu būt vispiemērotākais aizsargpārklājuma veids, vispirms vajadzētu nedaudz iedziļināties katra aizsargpārklājuma veida īpašībās. No tā būs atkarīgs gaidāmais rezultāts – daži produkti piešķir izteiktu spēju atspoguļot un atstarot attēlu, respektīvi, sniedz izteiktāku spoguļa efektu, taču citi sniedz automašīnas virsbūvei daudz dziļāku un piesātinātāku krāsu. Paralēli šiem faktoriem pastāv arī ne mazāk svarīgas nianses – aizsargpārklājuma izturība un ilgnoturība, kas arī spēlēs lielu lomu Jūsu izvēlē.

Šajā rakstā stāstīsim par trīs aizsargpārklājumu veidiem:  auto vaski, sintētiskie polimēri un keramiskais aizsargpārklājums.

Auto vaski

Pilnīgi iespējams, ka tad kad Jūs izdzirdat vārdu savienojumu “automašīnu vasks” Jūsu prātā iezogas domas par kaut kādu īsti neizprotamu biezu šķidrumu, kas pieejams auto mazgātavās par pāris eiro vai arī kāda pudele vietējā veikala auto ķīmijas nodaļā, kura etiķeti marķējis visiem pazīstams bruņurupucis. Savas zemās cenas un lielās pieejamības dēļ šādi produkti rada šaubas par to kvalitāti un ilgnoturību.

Tieši apšaubāmu auto ķīmijas produktu dēļ auto vasku kultūra nav spējusi ilgi noturēties vietējā tirgū un ar vien vairāk savu auto mīļotāji sāk pievērst uzmanību citām auto aizsargpārklājumu iespējām: šķidrajam stiklam vai keramiskajam pārklājumam. Diemžēl, par cik ne visi ir gatavi atdot savas automašīnas auto dīteilingam vai vienkārši vēlas par savu auto vizuālo izskatu rūpēties paši, liela informācijas trūkuma dēļ ir spiesti klausīties pavisam nepamatotus un aplamus draugu un auto ķīmijas veikalu pārdevēju ieteikumus, kā arī lasīt daudzsološus rakstus uz lētu produktu etiķetēm degvielas uzpildes stacijās vai lielveikalos. Šādu apstākļu dēļ pašrocīgas auto kopšanas cienītāji izpaliek vien ar lielu sarūgtinājumu un lētiem auto vaskiem, kas paliek garāžas plauktā krājam putekļus.

“Pareizs” auto vasks – tas ir kvalitatīvs neskaitāmu komponentu sastāvs, kas nodrošina teicamu spīdumu, oleo (eļļu) un hidrofobiskas (ūdensatgrūdošas) īpašības, kā arī automašīnas krāsas lakojuma aizsardzību.

Patiesi labi auto vaski ir labi pašrocīgai auto kopšanai tādēļ, ka:

  • Tie ir viegli uzklājami,

  • Pirms auto vaska uzklāšanas nav nepieciešama profesionāla automašīnas virsbūves apstrāde,

  • Nodrošina estētiskumu,

  • Ir daudz lētāki.

Auto vasks ir iedalāms divās lielās kategorijās:

  • Naturālie vaski – veidoti no dabiskām, bioloģiskām izejvielām. Piemēram, karnaubas vasks, kas tiek ražots no Brazīlijas palmām.

  • Sintētiskie vaski – veidoti no naftas bāzes izejvielām un bioloģiskām piedevām.

Naturāli auto vaski sniedz blīvāku un lielāku spīdumu un tos ir daudz vieglāk uzklāt, salīdzinājumā ar sintētiskajiem vaskiem, taču tie pavisam noteikti zaudē ilgnoturībai – naturāls vasks var pazust mazāk kā mēneša laikā, ja tiek izmantots tam nepiemērots mazgāšanas līdzeklis (pareiza PH līmeņa auto šampūns ļauj vaskam noturēties 3-4 mēnešus).

Sintētiskie auto vaski kalpo daudz ilgāk, taču ir mazliet grūtāk uzklājami. Nepareizs šāda vaska uzklājums rezultējas ar plankumiem un vietām, kas nav pakļāvušās virsbūves pulēšanai. Turklāt, sintētisko vasku izdevīgums ir mazāks, jo to vienas lietošanas reizē ir nepieciešams lietot vairāk nekā naturālo vasku.

Naturālo auto vasku ražotnes ir novērojamas teju visā pasaulē, taču galvenie patērētāji ir ASV un Eiropa, kur ir novērojama auto dīteilinga vecā skola, kas dod priekšroku tikai naturāliem produktiem. Pastāv vairāki atpazīstami augstas kvalitātes auto vasku zīmoli, kas ir veiksmīgi iekarojuši mūsdienu tirgu: Swisswax, Dodo Juice, Zymol, Auto Finesse. Dažu luksusa klases auto vasku cenas var sasniegt 500, 100 un pat 10 000 eiro par vienu burciņu.

Savukārt, sintētiskie vaski ir dzimuši tehnoloģiski attīstītajā Japānā, no kurienes arī nāk tādi zīmoli, kā: Willson, Soft99 un citi.

Vēl viena lieta, kas ir saistīta un kļūst ar vien populārāka auto vasku industrijā ir vasku “pīrāgs”. Pīrāgs – tā ir vairāku dažādu aizsargpārklājumu uzklāšana pa virsu katram nākošajam. Vaska pīrāgs var sastāvēt kā no vairākiem dažādiem vaskiem vai vasku un citu palīglīdzekļu kombinācijas. Klasiskais pīrāgs galvenokārt sastāv no gleiza (angļu val. “ceramic glaze”)– auto ķīmijas produkta, kas apslēpj skrāpējumus automašīnas lakojumā. Pa virsu šim produktam tiek uzklāts sīlants jeb viela, kas veido pievelkošu un savienojošu slāni starp gleizu un vasku, kas tiek uzklāts pēdējais.

 

Auto vaska uzklāšanas process:

Auto vaska uzklāšanas process pats par sevi ir diezgan viegls un parasti aizņem 1-2 stundas. Pirms pārklājuma uzklāšanas automašīna ir kārtīgi jānomazgā, likvidējot pilnībā visus netīrumus un traipus, atbrīvojot virsmu no bituma, koku sveķiem un metāliskām daļiņām. Vairāk par automašīnas sagatavošanu aizsargpārklājuma uzklāšanai esam aprakstījuši šeit un šeit.

Auto vaska uzklāšanai būs nepieciešams:

  • Vasks,

  • Aplikātors vaskiem un sīlantiem,

  • Mikrošķiedras lupatiņas (jo maigāka un pūkaināka, jo labāk).

Atkārtotai auto vasku uzklāšanai automašīnas sagatavošana aizņems audz mazāk laika, par cik jau esošais auto vaska pārklājums, kas vēl ir palicis uz automašīnas virsbūves ir aizsargājis automašīnu no jebkāda veida netīrumu dziļiem nosēdumiem.

Galvenais princips uz kura balstās auto vaskošana – MINIMĀLA daudzuma izmantošana. Tikai pats mazākais vaska daudzums spēs pareizi pielāgoties automašīnas virsmai. Pārmērīga vaska izmantošana padara ne tikai uzklāšanu, pēcāk arī auto pulēšanu daudz sarežģītāku. Ja ir nepieciešama ilgāka vaska noturība, tā vietā lai lietotu daudz vaska uzreiz, iesakām uzklāt vasku vairākos slāņos, ieturot pauzi un ļaujot vaskam “iesēsties” pēc katra nākamā slāņa.

Ar vienu auto vaska iepakojumu var pietikt veselam gadam, ja tas tiek izmantots saudzīgi un pareizi – nelielā daudzumā, katrā uzklāšanas reizē.

SVARĪGI: auto mazgāšana un vaskošana ir process, kas ir jāveic ēnā, izsargājoties no tiešiem saules stariem!

Uzklājiet minimālu vaska daudzumu uz aplikātora, ieziediet ar vasku visu automašīnas virsbūvi. Ļaujiet vaskam iedarboties un pielāgoties lakojumam 10-15 minūtes vai tik ilgi, kamēr automašīna nepaliek viegli bāla vai matēta. Kad auto vasks iedarbojies, izmantojiet mikrošķiedras lupatiņas, lai notīrītu vaska pārpalikumus ar vieglām kustībām, tiklīdz atklājas nevainojams spīdums.

Sintētiskie polimēra hermētiķi

Sintētiskie polimēra hermētiķi – tā ir ļoti plaša auto aizsargpārklājumu klase, kurā ietilpst gleizi (glaze), silanti, akrila pārklājumi, nanopolimēri un šķidrais stikls.

Sintētiskie polimēri tiek ražoti laboratorijās un var tikt adaptēti dažādiem mērķiem. Tad, kad sintētiskie polimēri tiek uzklāti uz virsmas, atšķirībā no auto vaska, to molekulas izklājas uniformi, kas ļauj gaismai vienmērīgi nokļūt līdz lakojuma slānim un atstaroties daudz izteiktāk. Vizuāli automašīna spīd nedaudz aukstākā tonī un izskatās vairāk glancēta nekā pēc auto vaska. Vienmērīgā molekulu izklāšanas palīdz iegūt vēl spēcīgāku un izturīgāku saikni starp aizsargpārklājumu un virsbūves lakojuma slāni, paildzinot pārklājuma ilgnoturību.

Visi sintētiskie polimēra hermētiķi ir daudz ilgnoturīgāki un izturīgāki par auto vaskiem, taču nesniedz tik labu izturību un aizsardzību, kādu ir spējīgi sniegt keramiskais aizsargpārklājums (kas, protams, ir dārgāks).

Keramiskais aizsargpārklājums

Nanotehnoloģijas ļauj aizsargpārklājumam kļūt par daļu no virsbūves lakojuma. Tas padara šos pārklājumus par izteikti ilgnoturīgiem. Nanokeramiskie aizsargpārklājumi sākotnēji tika radīti rūpniecības nozares vajadzībām, taču 2010. gadā tie tika adaptēti un pārveidoti izmantošanai uz automašīnām. Keramiskie pārklājumi nav pieskaitāmi nedz vaskiem, nedz silantiem vai citiem pārklājumu veidiem.

Nanokeramika ir īpašs augstākās tehnoloģijas aizsargpārklājums, kas veido ārkārtīgi ciešu saikni ar automašīnas virsbūves lakojuma slāni – tie apvienojas un kļūst par vienu veselumu. Keramiskais aizsargpārklājums var tikt noņemts tikai ar mehānisku noārdīšanu – slīpēšanu vai virsbūves pulēšanu, kas arī liecina par to, cik tie ir ārkārtīgi izturīgi. Tā nav vienkārša barjera uz automašīnas virsmas – tā ir sava veida modifikācija molekulārā līmenī, kas nodrošina neticami izturīgu, ļoti viegli notīrāmu un ar izteiktām aizsargājošām īpašībām piesātinātu aizsargpārklājumu.

Nanokeramiskā aizsargpārklājuma priekšrocības:

  • Samazina mineralizācijas (sāļu nosēdumu) un organisko netīrumu nosēdumu veidošanās risku;

  • Aizsargā virsbūvi no augstām temperatūrām un izteiktām temperatūras svārstībām;

  • Aizsargā pret UV stariem;

  • Ir izteikti ilgnoturīgāks nekā tradicionālie vaski un silanti;

  • Izteikti samazina netīrumu pieķeršanās spēju, ledus, sniega un lietus ietekmi;

  • Aizsargā no krāsas izbalēšanas, nokrāsošanās, korozijas (rūsas), ķīmisko vielu iedarbības, neorganiskiem netīrumiem no ārējās vides un laikapstākļu ietekmes;

  • Samazina skrāpējumu risku līdz 60%;

  • Uz keramiskiem pārklājumiem var tikt uzklāts arī tradicionāls auto vasks;

  • Pastāv dažāda veida keramiskie pārklājumi teju visa tipa transportam;

  • Nodrošina ilgnoturīgu, neatkārtojamu spīdumu un aizsardzību.

  • Pilns keramiskā pārklājuma spektrs sastāv no: keramiskais pārklājums virsbūvei, tekstilam, stikliem, plastikātam, gumijai un hromētām detaļām.

Vairāk par nanokeramisko aizsargpārklājumu lasiet ŠEIT.

Kāds pārklājums tad ir labāks?

Vienotas un precīzas atbildes uz šādu jautājumu nav – katrs produkts ir veidots, lai panāktu noteiktu efektu un mērķi, taču katra mērķa panākšanai tiek radīts arī kompromiss (piem., lielāks spīdums, taču mazāka noturība vai otrādi). Tā pat arī kompromiss ir novērojams starp estētiku un ilgnoturību vai augstu kvalitāti un cenu. Galvenais, kas ir jāpatur prātā – kādi faktori tieši Jums ir svarīgākie. Attiecīgi pēc Jūsu vēlmēm ir jāpieņem lēmums par labu kādam no aizsargpārklājuma veidam.

Mēs labprāt dalāmies ar padomiem, par cik gandrīz desmit gadu pieredze ar visdažādākajiem produktiem un cītīgu testēšanu ir sniegusi ļoti daudz novērojumu un atbilžu. Garantējam mūsu zināšanas par to, kā strādā katrs no piedāvātajiem aizsargpārklājumiem. Izrietot no tā visa, esam spējīgi piedāvāt vispiemērotāko un labāko variantu katram klientam.

Vēlies pieteikt savu automašīnu pakalpojumam?

PIETEIKT PAKALPOJUMU

bottom of page